تبلیغات
شهرستان پارسیان در یك نگاه - برداشت غیر مجاز از آبهای زیر زمینی پارسیان و آلودگیهای زیست محیطی

همیشه سعی كن قبل از اینكه درباره راه رفتن كسی قضاوت كنی ، قدری با كفشهای او راه بروی

برداشت غیر مجاز از آبهای زیر زمینی پارسیان و آلودگیهای زیست محیطی

شرکتهای گازی و پیمانکاران متعدد در حوزه تابناک شهرستان پارسیان در شعاع کمتر از ده کیلومتری از مرکز شهر پارسیان واقع در سرکوه شنبه مراتع پارسیان را تخریب و آلودگی محیط زیست و بیکاری برای مردم به ارمغان آورده اند . شرکتهای مستقر قریب 20 سال از فعالیتهای متعددشان میگذرد که به طور کلی اکثر مراتع و جنگلها این حوزه را تخریب نموده اند حتی که همه ی گونه های وحشی را از این مراتع فرار داده اند و روز به روز نسبت به دفع بهداشتی پسماندهایشان بی تفاوت ترند و هیچ گونه توجهی به درخواست های مسئولان و مردم نمیکنند . شرکتهای تابناک با آلوده کردن محیط زیست سلامت روان مردم پارسیان را تهدید کرده اند و تا کنون هیچگونه سودی و نفعی برای مردم منطقه و عشایر نداشته اند . شرکتهای تابناک روزانه بیش از 18000 لیتر آب صنعتی از مدیریت شرکت آب و فاضلاب روستایی شهرستان پارسیان بطور نامعلومی از دو حلقه چاه قدیمی آب شرب اهالی روستای فومستان برداشت و خریداری میکنند و سالهاست که کسی جوابگوی چگونگی  فروش این آبها به شورا و دیگر مسئولین نبوده ! وجود کارگران غیر بومی و پیمانکاران در ایستگاه های پمپاژ آب به شرکت ها خود نگرانی هایی را هم  برای مردم بوجود آورده اند ، زیرا در هر ایستگاه حداقل ده نفر زندگی میکنند بدون هیچ گونه رعایت اصول بهداشتی و رفاهی که متاسفانه اکثر ایستگاه های آنان در جوار محل زندگی اهالی روستای فومستان و عشایر میباشد . در این خصوص اهالی روستای فومستان و شورای اسلامی و دهیاری و مردم شریف پارسیان بارها گلایه مندی و نارضایتی خود را به مسئولان شهرستان و استان و نماینده مجلس اعلام داشته اند که تا کنون پاسخی دریافت نکرده اند و همچنان شرکت ها بطور شبانه روزی آب از چاه های شرب قدیمی روستا توسط مدیریت آبفار برداشت می کنند که مردم و کشاورزان همجوار را بسیار نگران ساخته زیرا با آزمایشهای گذشته آب چاه های مورد نظر دارای آلودگی شیمیایی و میکروبی بوده است که به علت واقع شدن این چاه ها در بین منازل مسکونی و ساکنین اهالی روستای فومستان ، آلودگیهای آب قطعا سلامت ساکنین را تهدید میکند ، اما کسی پاسخگو نیست !!

آیا میدانید ؟!

1-     فروش آب توسط مدیریت آبفار شهرستان پارسیان به 3 پیمانکار و شرکت با برداشت دو حلقه از چاه که هر حلقه چاه مربوط به یک شرکت میباشد ، خرید آب پیمانکار سوم به چه شیوه ای است ؟!

2-     آیا میدانید متاسفانه مدیریت آبفار شهرستان پارسیان مدتهاست که آب را بدون کنتور میفروخته  ؟!! با چه محاسبه ای ؟!

3-     آیا میدانید درآمد ماهیانه فروش آب توسط آبفار به شرکت ها بایستی مبلغی بیش از 864000000 ریال باشد ؟!

4-     آیا میدانید از زمان فروش آب توسط آبفار شهرستان از دو حلقه چاه آب شرب قدیمی روستا با درآمد آن میتوان فومستان را نگین پارسیان شناخت و درآمدی عاید كل شهرستان نمود ؟!

5-     آیا میدانید که برداشت بی رویه آب از یک محل آن هم در جوار منازل مسکونی و ساختمانهای مردم و چاه های کشاورزان  ماهیانه قریب به 5400000 لیتر میباشد که برای همه تهدید جدی است ؟!

6-     آیا میدانید بخاطر نبود بارندگی و خشکسالیهای چندین ساله اخیر فروش آب صنعتی توسط آبفار شهرستان پارسیان و برداشت بی رویه آن توسط شرکت ها کلیه چاههای کشاورزان همجوار و پایین دست در آینده ای نه چندان دور خشک و بی آب خواهند شد و ممر درآمد کشاورزان که تولید کننده هستند ساقط خواهد شد؟!

7-     آیا میدانید که کشاورزان اهالی فومستان و همجوار به خاطر برداشت بی رویه آب هزینه های گزاف و بیکاری متحمل خواهند شد ؟!

8-     آیا میدانید بخاطر برداشت بی رویه آب در جوار منازل مسکونی روستا زمین در حال نشست است ، پس تمامی ساختمانهای مسکونی آنان دچار ترک خوردگی خواهد شد ؟!

9-     چرا چاه آبی که متولیان امر قبلا متعهد شده اند و صورت جلسه ای تنظیم نموده اند  بخاطر آلودگی میکروبی و شیمیایی و همچنین قرار گرفتن آن در محل سکونت مردم ، پلمب کنند ولی متاسفانه حال ، روزانه جلوی دید مردمان روستا از آن چاه روزانه  بیش از 720000 لیتر و ماهیانه بیش از 21600000 لیتر آب برداشت میشود و آن هم در استخری در جوار ساکنین روستا ذخیره میکنند ، آیا خطری بزرگ و فاجعه ای دردناک نیست ؟!

10- چرا مسئولان محترمی که شاهد تخلفات و کم کاریهای شرکت ها و پیمانکاران  و فروش بی رویه آب در منطقه هستند هیچگونه پاسخ مثبتی به تقاضای به حق مردم و شورای اسلامی محل  نمیدهند ؟!

11- چرا شرکت های گازی و فعال هیچگونه عوارض و کمکی به مردم و ادارات پارسیان نمی کنند و از پرداخت قانونی 2 درصد فروش و فعالیتهای خود  به مردم پارسیان اختصاص نمیدهند و متاسفانه بکارگیری مردم پارسیان را هم حق اهالی را نمیدانند ؟!

لذا امید است مسئولان امر اهم از دولت تدبیر و امید و نمایندگان محترم استان هرمزگان بخصوص نماینده محبوب شهرستان پارسیان  و وزارت محترم  نفت وگاز _ استاندار محترم و دیگر مسئولان استانی مدیریت آب منطقه ای استان _ مدیریت آبفار استان _ و فرماندار شهرستان پارسیان درخواست های به حق مردم را پیگیری نمایند زیرا بر اساس اصل پنجاه و هفتم قانون اساسی تمام بخشهای جامعه مکلف هستند در قبال فعالیت های خود سلامت محیط زیست مردم را تضمین کنند - قانون شکنی از برداشت بی رویه و فروش و عدم نظارت ، مبنی بر فروش آب توسط مدیریت آبفار ، تهدیدی برای کشاورزان و سلامت اهالی و بیکاری جامعه بوده که مشکلات عدیده ای برای منطقه به وجود آورده است که مردم در اسرع وقت منتظر پاسخ مثبتی از طرف مسئولان محترم هستند ، زیرا انسانها به عنوان بخشی از دستگاه آفرینش با سایر اجزا هستی در ارتباط هستند و محیط زیست ناسالم ، نه تنها سلامت جسم انسان را به مخاطره می اندازد ، بلکه روح انسان را نیز دچار تعارض میکند . بخشی از مشکلات غیر اخلاقی و جرمهایی که در سطح جامعه دیده میشود برگرفته از زندگی در محیطی سرشار از آلودگی و نابسامانیهاست ، بطوری که توصیه جامعه روانپزشکی به همگان رعایت هر چه بیشتر اصول بهداشتی در حفظ سلامت محیط زیست است .

بیماری و بیکاری ، هدیه و سود مردم پارسیان از شرکتهای گازی تابناک و مدیریت آبفار پارسیان میباشد که مردم امیدوارند با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، صبوری مردم به ثمر بنشیند و دوباره تدبیر در راس تمامی امور به منظور حل مسائل منطقه پارسیان قرار گیرد و امیدها به دلهای شکسته مردم این شهرستان بخصوص اهالی روستای فومستان و عشایر سرکوه شنبه باز گردد . آمین  یا رب العالمین

استان هرمزگان _شهرستان پارسیان _  قاسم گلستانی (خبرنگار شهرستان پارسیان و نماینده خانه مطبوعات استان هرمزگان)

 


افسووووووووووسداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.